داکت‌های هوا مجاری هستند که هوای گرم و یا سرد را در زمستان و تابستان در خانه جریان می‌دهند. آنها انواع مختلف دارند و لازم است برای عملکرد بهتر آن را تمیز نمایید.

داکت هوا چیست؟

 اگر خانه شما دارای تهویه مطبوع مرکزی است، داکت هوا که به آن کانال‌ تهویه مطبوع هم گفته می‌شود، نقش اساسی در خنک نگه‌داشتن خانه در تابستان و گرم ‌نگه‌داشتن آن در زمستان دارد. این کانال‌ها به سیستم تهویه مطبوع یا HVAC متصل می‌شوند و به تسهیل جریان هوا در سراسر خانه کمک می‌کنند. برای درک بهتر عملکرد این داکت‌ها، رگ‌های خونی را که از قلب خارج شده و در داخل بدن منشعب می‌شوند را در نظر بگیرید. همان‌طور که رگ‌های خونی، مواد غذایی و حرارت را به تمام بدن می‌رسانند، داکت هوا نیز هوای تمیز و مناسب را در تمام خانه جریان می‌دهد. آنها معمولاً از فولاد گالوانیزه، آلومینیوم یافایبر گلاس ساخته می‌شوند. کانال‌های هوا باید همیشه تمیز نگه‌داشته شوند تا آلودگی را به داخل خانه راه ندهند. سانا داکت مفتخر است تا تمام اطلاعات مورد نیاز دریچه کانال هوا را در اختیار شما قرار دهد.

 انواع داکت‌های هوا

 ما در این‌جا انواع اصلی کانال‌های هوا یا همان داکت‌ را معرفی می‌کنیم. معمولاً خانه‌ها دارای ترکیبی از داکت‌های انعطاف‌پذیر، کانال‌های ورق فلزی با روکش فایبر گلاس یا تخته‌های فیبری هستند. 

 داکت انعطاف پذیر

 این نوع کانال از سیم پیچ فلزی ساخته شده و با لایه‌ای از پلاستیک انعطاف‌پذیر پوشیده شده است. داکت منعطف همچنین، دارای عایق حرارتی ساخته‌شده از پشم شیشه است، اگرچه مواد دیگری مانند پلی اتیلن یا PET نیز می‌توانند در عایق کردن آن استفاده شوند. این کانال‌ها معمولا برای فضای کم و یا در مواردی که نیاز است جهت کانال مرتبا عوض شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما لازم است تا آنجا که ممکن است میزان پیچ و خم کانال کم شود، زیرا عبور سریع هوا در داخل داکت‌های پر پیچ و خم می‌تواند به توربولانس یا چرخش هوا منجر شود و علاوه بر ایجاد صدا، از کارآمدی داکت نیز بکاهد. 

 داکت بدون انعطاف(Rigid)

 داکت بدون انعطاف، کاملا سفت و محکم است و در اشکال و اندازه‌ها و با مواد مختلفی تولید می‌شود. یک داکت سخت را می‌توان با توجه به نیاز مشتری سفارشی کرد. در بسیاری از موارد لازم است داکت در محل‌های خاصی تغییر جهت داده و یا منشعب شود. این تغییرات بر اساس ویژگی‌های خانه و سیستم تهویه مطبوع انجام می‌گردد. انواع داکت‌های بدون انعطاف هوا شامل موارد زیر هستند: 

 داکت‌های هوا ورق فلزی

 کانال‌های هوای ورق فلزی، بادوام و غیر متخلخل هستند و به‌راحتی در هنگام نصب سفارشی می‌شوند. تولید‌کنندگان معمولاً داکت فلزی را با فولاد گالوانیزه، فولاد ضد‌زنگ یا آلومینیوم می‌سازند. همه این مواد در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی مقاوم هستند و دوام خوبی هم دارند. داکت‌های فلزی به دو مقطع دایره‌ای و مربعی ساخته می‌شوند. انواع دایره‌ای شدت هوا را در تمام نقاط ثابت نگه می‌دارد، اما انواع مستطیلی به دلیل داشتن گوشه، هوا را با چرخش و اصطکاک بیشتری عبور می‌دهد. اما به هر حال، هر دو نوع کانال با شکل مرسومی استفاده می‌شوند. یکی از ویژگی‌های مثبت به کار‌بردن فلز در ساخت داکت، ضد قارچ و کپک بودن این موارد است. با نصب یک داکت فلزی می‌توانید مطمئن باشید که قارچ و کپک از طریق سیستم تهویه وارد خانه شما نمی‌شوند.  شما میتوانید برای کسب اطلاعات و یا خرید کانال هدایت هوا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 کانال‌های فایبر گلاس آستر 

نوع مجرای صلب را می‌توان با فایبر گلاس نیز پوشاند. این نوع داکت شباهت زیادی به کانال‌های ورق فلزی دارد اما دارای پوشش داخلی یا خارجی آن از فایبر گلاس است. داکت‌‌های فایبر گلاس در ساختمان‌های تجاری و ادارات بیشتر استفاده می‌شوند، زیرا عبور جریان از داخل آنها صدای زیادی ایجاد نمی‌کند. اگر چه این کانال‌ها وسوسه برانگیز هستند، اما به مرور زمان در مواجهه با هوا دچار فرسایش شده و ذرات آنها از طریق هوا وارد ساختمان می‌شود. این ذرات به مرور می‌تواند مشکلات تنفسی ایجاد کند. علاوه بر این، فایبر گلاس ماهیتی متخلخل دارد و بنابراین، اجازه می‌دهد کپک‌ها و باکتری‌ها در داخل آن رشد کنند. این موارد نیز وارد هوا شده و در نهایت به مجرای تنفسی افراد راه پیدا می‌کنند. تمیز‌کردن کانال‌های هوا با پوشش فایبر گلاس نسبتاً دشوار است. 

 کانال‌های تخته فیبر

 تخته فیبر از فایبر گلاس فشرده و چسبانده‌شده با رزین ساخته شده است که با یک ورق فویل لمینت می‌شود. این لمینت داکت هوا را در برابر رطوبت محافظت می‌کند. داکت هوای تخته فیبر بیشتر برای سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی ترجیح داده می‌شود زیرا عایق است. اما درست مانند کانال‌های هوای فایبر گلاس، این داکت‌ها نیز توصیه نمی‌شوند، چون می‌توانند به حامل مناسبی برای کپک و باکتری تبدیل شده و تمیز‌کردن آنها نیز سخت است. 

 کدام نوع داکت هوا بهتر است؟ 

اگرچه امروزه انواع مختلفی از کانال‌کشی در بازار وجود دارد، اما داکت هوای ورق فلزی بیشتر توصیه می‌شود؛ زیرا این نوع مجرای هوا طبیعتی غیر متخلخل دارد و بنابراین، اجازه نمی‌دهد کپک یا باکتری در بدنه آن رشد کند. این کانال‌ها نیاز به تمیزکردن و رسیدگی کمی دارند و در صورت نیاز تمیز‌کردن آنها آسان است با این حال، هوای عبوری از داخل کانال می‌تواند سر و صدا ایجاد کند و هرچه پیچ و خم کانال بیشتر باشد، این صدا نیز بیشتر است. کانال‌های ورق فلزی همچنین، به شما کمک می‌کند تا از خطرات بالقوه کانال‌های هوای فایبر گلاس برای سلامتی جلوگیری کنید. با این حال، کانال‌های فلزی برای فضای محدود مناسب نیستند. اگر خانه کوچکی دارید و مجبور هستید از داکت‌ هوا با پیچ و خم زیاد استفاده کنید، لازم است انواع انعطاف پذیر را انتخاب نمایید. با معرفی و بررسی کانال انتقال ذرات توسط برند سانا داکت همراه ما باشید.

 تمیزکردن داکت هوا 

داکت‌های هوای شما هرچقدر هم با‌کیفیت باشند، احتمالا هر چند وقت یکبار باید تمیز شوند. علائم زیر نشان می‌دهند که داکت هوای شما نیاز به تمیزکاری دارد: کاهش جریان هوا: برای بررسی جریان هوای داکت، می‌توانید یک تکه کاغذ در جلوی دریچه قرار دهید و حرکت آن را مشاهده کنید. همه دریچه‌های خانه شما باید جریان هوای یکسانی داشته باشند. علاوه بر کاغذ افزایش دمای یک اتاق نسبت به اتاق دیگر نیز می‌تواند نشانه‌ای از نیاز به تمیز‌کردن داکت باشد. سروصدای زیاد صداهای بلند مانند تق‌تق و سوت می‌تواند نشان‌دهنده مشکل باشد. علاوه بر تمیزکردن دیرهنگام، ممکن است علت صدا آسیب دیدن مجاری باشد. کیفیت هوای پایین تشخیص اینکه آیا کیفیت هوای داخل خانه شما ضعیف است یا خیر، دشوار است، اما برخی از علائم وجود دارند که باید مراقب آنها باشید. اگر آلرژی به گرد و غبار یا کپک دارید، تشدید این مشکلات ممکن است نشانه‌ای از نیاز به تمیز‌کردن داکت باشد.