فلنج یک برآمدگی، لبه یا لبه بیرون زده خارجی یا داخلی است که برای افزایش استحکام (به عنوان فلنج تیر آهنی مانند تیر I یا T-beam) عمل می کند. برای اتصال/انتقال آسان نیروی تماس با جسم دیگر (به عنوان فلنج در انتهای لوله، سیلندر بخار و …). یا برای تثبیت و هدایت حرکات یک ماشین یا قطعات آن (به عنوان فلنج داخلی یک واگن ریلی یا چرخ تراموا، که از خروج چرخ ها از ریل جلوگیری می کند). فلنج ها اغلب با استفاده از پیچ و مهره هایی دایره‌ای شکل و پیچی وصل می‌شوند. فلنج‌ها می‌توانند با مواد بسیاری ساخته شوند، پلی استر، انواع فلزات و ... . فلنج آلومینیومی یکی از بهترین انواع فلنج است چرا که با استفاده از خصوصیات خاص فلز آلومینیوم ویژگی‌هایی به دست می‌آورد که آن را تبدیل به محصولی مطلوب می‌نماید.

فلنج آلومینیومی چیست؟

 فلنج‌ها اجزایی با استحکام بالا در صنعت هستند که معمولا در جاهایی که اتصالات باید انجام شود استفاده می‌شوند. استفاده از فلنج‌ها به عنوان جزئی از اتصال لوله‌ها، عموماً برای مونتاژ و جداسازی تجهیزات یا قطعات لوله ضروری است. فلنج آلومینیومی یکی از انواع فلنج‌ها است که به خاطر داشتن خواص فلز آلومینیوم ویژگی‌های خوبی از خود نشان می‌دهد. به عنوان مثال از این فلنج پر استفاده به دلیل مقاومت حرارتی مناسبی که دارد، می‌توان در سیستم‌هایی که در دماهای متفاوتی کار می‌کنند استفاده کرد. این نوع از فلنج با روش ریخته‌گری گرانشی ساخته می‌شود. فلنج‌ آلومینیوم در برابر محیط‌های خورنده نیز مقاومت خوبی دارند و به همین دلیل هم هست که می‌توان به آسانی براساس اصول استاندارد از آن‌ها در ماژول‌های لوله‌ها استفاده کرد و لوله‌های پیوسته را هم بهم جوش یا رزوه داد. همچنین شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه کانال داکت اسپیلت مراجعه کنید

خصوصیات فلنج آلومینیومی

 فلنج‌های آلومینیومی به لطف ویژگی‌های زیر که در فلز آلومینیوم وجود دارد جایگزین بسیار جالبی برای فلنج‌هایی هستند که از مواد دیگر ساخته شده‌اند: - سبکی: آلومینیوم با وزن کم (بیش از 30٪ کمتر از فلزات مورد استفاده در ساخت فلنج‌های دیگر مثل فولاد) در نصب، نگهداری، بارگیری، تخلیه، ذخیره سازی و حمل و نقل عملکرد بهتری دارد. - مقاومت بالا در برابر خوردگی: در بیشتر موارد ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آلومینیوم امکان استفاده از این فلنج‌ها را بدون هیچ گونه عملیات تریتمنت سطحی فراهم می‌کند. با این حال در صورت تمایل می‌توانید این نوع از فلنج‌ها را با یک لایه رنگ اپوکسی نیز بپوشانید. - استحکام بالا: بر اساس شواهد فنی مقاومت این فلز بسیار بالا است و در سیستم‌های متفاوت می‌توان از آن با خیال راحت استفاده کرد. - قیمت مناسب: آلومینیوم به نسبت فلز ارزان‌تری نسبت به سایر فلزات است و به همین دلیل فلنج‌ آلومینیومی نیز قیمت مناسب‌تری نسبت به سایر فلنج‌ها دارد. به یاد داشته باشید که معمولاً فلنج‌های آلومینیومی با سطوح خالی عرضه می‌شوند و بدون هیچ گونه عملیاتی بر روی لوله‌های فولادی ضد زنگ یا آلومینیوم یا پلاستیک نصب می‌شوند، زیرا در اتمسفر معمولی، فیلم طبیعی اکسید آلومینیوم (Al2O3) که روی سطح فلنج ایجاد می‌شود، مقاومت کافی نسبت به خوردگی از خود نشان می‌دهد که این شاید بهترین ویژگی باشد که فلنج آلومینیومی داراست.

 کاربرد فلنج آلومینیومی

 کاربرد این محصول در ساده‌سازی و آسان کردن فرایند مونتاژ و همچنین جداسازی تجهیزات مختلف لوله‌کشی است. به طور کلی از فلنج‌های در اتصالات طیف گسترده‌ای از تجهیزات لوله‌کشی در فشارها و دماهای متفاوت استفاده می‌شود. به عبارت دیگر کاربرد فلنج‌ها تنظیم گردش آب، گاز و پسماند فاضلاب در فشارهای متفاوت است. فلنج آلومینیومی نوعی از فلنج است که به خاطر ویژگی‌ها و عملکرد عالی فلز آلومینیوم در سیستم‌های متفاوتی در صنایع مختلف، از آن استفاده می‌شود. دلیل این امر این است که فلنج آلومینیومی به عنوان یک مهر و موم اتصال، نسبتا نرم، انعطاف‌پذیر و شکل‌پذیر برای جوش دادن و اتصال است که این خواص در اتصالات لوله‌ها بسیار مطلوب است. اگر در مورد کاربرد این فلنج در صنایع سوال دارید، می‌توان گفت که این محصول در حوزه‌های زیر قابل استفاده است: - صنایع مربوط به نفت، اعم از لوله‌های انتقال نفت، پالایشگاه‌های نفت و ... - در صنایع شیمیایی - صنایع دارویی - صنایع غذایی - تصفیه آب - تهویه - صنایع هواپیمایی - ساخت و ساز ماشین آلات از یاد نبریم که اگر مشکلات کیفی در طی فرایند‌های تولید بوجود آید (مثل نشتی)، خسارات جبران‌ناپذیر اقتصادی، زیست محیطی و در موارد شدید تصادفاتی که به از دست دادن جان مردن منتهی می‌شود، رخ خواهد داد. پس استفاده از اتصالات با کیفیت مثل فلنج آلومینیومی اهمیت بسیار بالایی دارد.برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه کانکتور برزنتی بپردازید.

 مزایای فلنج آلومینیومی 

همانطور که گفته شد این نوع فلنج وزن سبکی دارد و مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد و در عین حال با دوام است. با این حال این ویژگی‌ها، ویژگی‌هایی است که از فلز آلومینیوم به دست می‌آید. اگر بخواهیم مزایای خود فلنج آلومینیومی را بیان کنیم باید به موارد زیر اشاره نماییم: - هدایت حرارتی مناسب - شکل‌پذیری مناسب که منجر به تولد آسان آن می‌شود - طول عمر بالا - مقرون به صرفه - هزینه نگهداری پایین - قابل استفاده در دماهای بالا - مقاومت شیمیایی مناسب - کاهش لرزش در لوله‌ها - بهبود عملکرد سیستم - افزایش عمر مفید تجهیزات سیستم این مزایا در کنار ویژگی‌های کاربردی مثل نصب آسان، فراهم کردن اتصالات ایمن و ضد نشتی، سازگاری مناسب با مواد مختلف و ... باعث می‌شوند فلنج آلومینیومی یک انتخاب ایده‌آل برای مشتریان باشد. فلنج آلومینیومی نوعی فلنج است که به روش ریخته‌گری گرانشی تولید می‌شود. این نوع از فلنج معمولا از آلیاژ آلومینیوم EN AB47000 ساخته شده است و در صورت درخواست می‌تواند دارای روکش یا اپوکسی رنگ شده باشد. این محصول در کارخانه‌هایی با فشار متوسط رو به پایین برای گردش آب، گاز یا پسماند فاضلاب استفاده می‌شود. طیف فلنج‌های آلومینیومی مزایای بسیاری در صنایع مختلف دارند (مثل سبک بودن، طول عمر بالا، سازگاری با مواد مختلف، ارائه اتصالات ایمن و ضد نشت بودن) که باعث می‌شود استفاده از آن‌ها منجر به افزایش طول عمر تجهیزات سیستم شما در بلند مدت شود.

مطلب پیشنهادی: لوله خرطومی پی وی سی