سیستم تهویه داخلی خانه‌های مسکونی و برج‌های تجاری و اداری، می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. همین موضوع باعث شده تا تجهیزاتی که به همراه این سیستم‌های تهویه مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز بسیار حائز اهمیت باشند. کانال‌های فلکسیبل عایق دار، یکی از انواع تجهیزاتی است که به همراه سیستم‌های تهویه مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند عملکرد بسیار خوبی برای چنین سیستم‌هایی داشته باشد. استفاده از فلکسیبل عایق دار داکت، می‌تواند برای هر محیطی ضروری باشد؛ به خصوص اگر امنیت این محیط‌ها بالا باشد. با ما همراه باشید تا شما را با کانال‌های فلکسیبل عایق دار و کاربردهای مختلف این کانال‌ها آشنا کنیم.

فلکسیبل عایق دار چیست؟

 فلکسیبل عایق دار، یک لوله خرطومی شکل است که با ابعاد و اندازه‌های مختلف در بازار وجود دارد. این محصولات به منظور انتقال هوا در سیستم تهویه مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین خاطر به آن‌ها فلکسیبل داکت عایق دار نیز گفته می‌شود. لوله‌های فلکسی عایق دار در مقابل لوله‌های معمولی فلکسی قرار می‌گیرند که در کنار داشتن قابلیت انعطاف‌پذیری بالا، دارای خاصیت عایق صوتی و حرارتی نیز هستند. به همین خاطر برای نصب این لوله‌های فلکسیبل در محیط‌های حساس به صدا و حرارت، شک نداشته باشید. کانال‌های فلکسیبل عایق دار از سه لایه مختلف که به صورت لمینت شده در کنار هم مورد استفاده قرار می‌گیرند، ساخته شده‌اند. لایه بیرونی و خارجی این کانال‌ها از جنس آلومینیوم است؛ اما عایق بودن این لوله‌ها مربوط به لایه میانی قرار گرفته در دو لایه آلومینیوم بوده که خاصیت عایق‌بندی صوتی و حرارتی را خواهد داشت. بنابراین، از نظر ظاهری فلکسیبل داکت عایق دار مشابه با فلکسیبل معمولی است؛ چرا که هر دوی این محصولات دارای لایه داخلی و خارجی آلومینیومی هستند. تفاوتی که در این دو محصول وجود دارد، مربوط به لایه عایق میانی است که باعث افزایش ضخامت (بسیار اندک) این لوله‌های فلکسیبل شده است؛ اما هنوز هم با وجود عایق بودن این لوله‌ها، آن‌ها انعطاف‌پذیری خوبی دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه بست استیل رولی و قفل بپردازید.

 اهمیت استفاده از فلکسیبل مدل عایق در سیستم تهویه

 فلکسیبل داکت مدل عایق می‌تواند برای سیستم تهویه گرمایشی و سرمایشی مورد استفاده قرار گیرد. وجود یک لایه عایق در این لوله‌ها باعث شده تا آن‌ها به یک لوله انتقال دهنده هوای تمیز تبدیل شوند. بنابراین، استفاده از این لوله‌ها برای محیط‌های خانگی و ساختمان‌های حساس مانند بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، بسیار توصیه می‌شود؛ چرا که جریان هوای خوبی با کمک این لوله‌ها در محیط به وجود می‌آید و از بروز آلرژی و خطرات این چنینی جلوگیری خواهد شد. از طرفی کانال‌های فلکسیبل عایق دار می‌توانند امنیت بسیار زیادی را در هنگام جابجایی بخارات سمی ایجاد کنند. حداکثر راندمان نیز به لطف این لوله‌ها برای جابجایی هوای سرد و گرم تولید شده توسط سیستم گرمایشی و سرمایشی قابل دستیابی است. 

 کاربرد فلکسیبل داکت عایق دار

 فلکسیبل داکت عایق دار می‌تواند برای تمامی ساختمان‌هایی که دارای سیستم تهویه با کولر گازی هستند، مورد استفاده قرار گیرد. این لوله فلکسیبل که دارای قطر مشخصی است، می‌تواند برای انتقال هوا در کولرهای گازی مورد استفاده قرار گیرد. البته کاربردهای دیگری نیز برای لوله‌های فلکسیبل وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به برق کشی، سیستم اگزوز و ... اشاره کرد. با این حال فلکسیبل داکت عایق دار به واسطه داشتن عملکرد خاص در سیستم داکت، به صورت اختصاصی برای سیستم‌های تهویه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله کاربردهای فلکسیبل عایق دار، عبارتند از: 

 انتقال هوای سرد به داخل ساختمان

 انتقال هوای سرد به داخل ساختمان گاهی به صورت مستقیم انجام نمی‌شود. در چنین شرایطی لازم است که از کانال‌های فلکسیبل عایق دار استفاده کرد تا بتوان هوای سرد را با کمترین اتلاف به داخل ساختمان منتقل کرد. شاید استفاده از لوله‌های فلکسی معمولی نیز امکان‌پذیر باشد؛ اما چون ممکن است این لوله‌ها اتلاف انرژی زیادی را به همراه داشته باشند، استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود. 

کانال کشی کولر گازی 

کانال کشی کولر گازی با اهداف مختلفی انجام می‌شود که یکی از رایج‌ترین آن‌ها، انتقال آب از طریق کولرهای گازی است. بدین منظور از فلکسیبل داکت عایق دار با قطر کمتری استفاده می‌شود تا بتوان سیستم آبرسانی این کولرهای گازی را تامین کرد. 

انتقال بخارات گازی در دمای بالا

 کولرهای گازی فقط تولید کننده هوای خنک نیستند. آن‌ها می‌توانند بخارات گازی را نیز تولید کنند که باید حتما از فضا خارج شوند. فلکسیبل داکت عایق دار می‌تواند برای خارج کردن بخارهای گازی در دمای بالا مورد استفاده قرار گیرد. این کولرهای گازی امنیت بسیار بالایی را برای خروج بخارات گازی ایجاد می‌کنند؛ چون قادر به تحمل درجه حرارت نسبتا بالایی‌اند. سانا داکت مفتخر است تا تمام اطلاعات مورد نیاز فلکسیبل بدون عایق را در اختیار شما قرار دهد.

 ویژگی کانال‌های فلکسیبل عایق دار

 کانال‌های فلکسیبل عایق دار جزء کانال‌های ایمن برای سیستم تهویه مطبوع محسوب می‌شوند. چیزی که باعث شده این محصولات به یکی از پرفروش‌ترین محصولات موجود در بازار برای کانال کشی سیستم کولر گازی تبدیل شوند، مقاومت آن‌ها در برابر انتقال حرارت و صوت است. به همین خاطر، در حال حاضر این کانال‌های فلکسیبل می‌توانند تا مدت‌ها برای یک محیط کارایی داشته باشند. به غیر از ویژگی‌ها و مزایای فلکسیبل داکت عایق دار که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم، این کانال‌ها دارای انعطاف‌پذیری خوب و ماندگاری بسیار بالایی هستند. اگر با بهترین کیفیت این محصولات را خریداری کنید، در برابر ضربه و فشارهای مکانیکی نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. همچنین، این محصولات مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و خوردگی خواهند داشت. 

 محافظت از ورود گرد و غبار به داخل کانال

 کانال‌های فلکسیبل عایق دار به واسطه داشتن جنس مرغوب و عایق بسیار عالی، می‌تواند از ورود گرد و غبار به داخل کانال جلوگیری کند. این کانال فلکسیبل داکت عایق دار، به واسطه داشتن این خاصیت برای جلوگیری از ورود ذرات مضر به داخل سیستم تهویه بسیار مفید است. به همین خاطر توصیه ما این است که حتما برای کنترل این شرایط و آلودگی‌ها، از فلکسیبل داکت عایق دار استفاده شود. 

 دارای وزن بسیار سبک 

 اگرچه کانال‌های فلکسیبل عایق دار از سه لایه مختلف تشکیل شده‌اند که هر کدام کارایی و عملکرد خاص خودشان را دارند؛ اما باز هم برای ساخت این محصول تلاش شده که وزن تا حد ممکن پایین در نظر گرفته شود. به همین خاطر، می‌توان بدون اینکه نیازی به وارد کردن وزن و بار زیادی به ساختمان باشد، از فلکسیبل داکت عایق دار استفاده کرد.

 دارای انعطاف‌پذیری فوق العاده عالی

 کانال‌های فلکسیبل عایق دار می‌توانند برای نصب در محیط‌های مختلف با شرایط متفاوت، گزینه بسیار عالی محسوب شوند؛ چرا که آن‌ها دارای خاصیت انعطاف‌پذیری بسیار خوبی هستند و به‌راحتی می‌توانند جایگزین لوله‌های سفت و محکم موجود در بازار شوند. این لوله‌ها می‌توانند با هر زاویه‌ای خم شوند، بدون اینکه هیچ آسیبی به آن‌ها وارد گردد. 

دارای ساختار صاف برای مکش و دمش یکنواخت

 کانال‌های فلکسیبل داکت عایق دار، دارای ساختار صاف و یکنواختی هستند. منظور ما لایه داخلی این کانال‌ها است که با اجازه می‌دهد تا دمش و مکش یکنواختی در سراسر کانال ایجاد شود. اگر سطح داخلی این کانال‌ها صاف و یکنواخت نبود، احتمال اینکه تغییر فشار در این کانال‌ها باعث بروز خطرات و مشکلات زیادی می‌شد، وجود داشت. 

 عایق حرارتی عالی

 کانال‌های فلکسیبل عایق دار دارای یک لایه عایق میانی هستند که می‌تواند به عنوان عایق حرارتی عمل کند. به دلیل اینکه دمش و مکش هوای داخل این کانال‌ها با دمای بالا انجام می‌شود، عایق حرارتی بودن این کانال‌ها می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد و از بروز مشکلات مختلف نیز جلوگیری کند. 

 کاهش سر و صدای تولید شده توسط داکت 

 بخشی از صدای تولیدی توسط سیستم تهویه مربوط به دمش و مکش هوا در داخل این سیستم است. کانال‌های فلکسیبل عایق دار به دلیل اینکه دارای یک لایه عایق صوتی است، می‌تواند سر و صدای تولید شده را کاهش دهد. به همین خاطر در محیط‌هایی که نیاز به سکوت است، استفاده از این کانال‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد.شما میتوانید برای کسب اطلاعات و یا خرید گوشه فلزی کانال با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 دمای قابل تحمل کانال‌های فلکسیبل عایق دار

 یکی از کاربردهای لوله فلکسیبل عایق دار، خروج هوای گرم و بخارات کولر گازی است که باعث شده این لوله‌ها به یکی از رایج‌ترین لوله‌های موجود در بازار برای سیستم تهویه تبدیل شوند. همچنین این کانال‌های عایق باید برای انتقال هوای سرد نیز مورد استفاده قرار گیرند. پس میزان دمای قابل تحمل توسط این کانال‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. محدوده دمای قابل تحمل توسط فلکسیبل داکت عایق دار، بستگی به جنس و نوع عایق به کار رفته در آن دارد. با این حال در اکثر موارد این محصولات می‌توانند از دمای منفی 30 درجه تا 110 درجه را تحمل کنند. خارج از محدوده دمایی ذکر شده این لوله‌های فلکسیبل عملکرد خوبی ندارند و به‌راحتی دچار خرابی خواهند شد. فلکسیبل داکت عایق دار، یک محصول خاص برای کانال کشی سیستم تهویه است که می‌تواند با عملکرد متفاوت خودش و راندمان بالا برای محیط‌های مختلف گزینه خوبی محسوب شود. این محصول هم عایق حرارتی است، هم می‌تواند از تولید سر و صدای زیاد در هنگام دمش و مکش جلوگیری کند. با کمک این فلکسیبل‌های عایق دار، می‌توان از بروز آلرژی ناشی از منتشر شدن بخارات کولر گازی جلوگیری کرد و یک هوای تمیز و بدون آلودگی را در یک محیط به وجود آورد.