کانال فلکسیبل وسیله‌ای بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف برای انتقال هوا است. انواع لوله فلکسیبل هوا وظیفه جابه‌جایی هوا را در صنایع مختلف بر عهده دارند. در واقع، همه سازه‌ها نیاز به نوعی سیستم تهویه، سرمایش و گرمایش دارند. تهیه چنین سیستمی نیز تنها با کانال‌کشی مناسب امکان‌پذیر است. کانال‌های گالوانیزه در سیستم‌های قدیمی تهویه، دارای انعطاف نبودند و کانال‌کشی را دشوار می‌کردند. اما امروزه کانال هوا فلکسیبل کانال‌کشی در بین تجهیزات مختلف و در بخش‌های گوناگون سازه‌ها را آسان ساخته است. قیمت کانال هوا فلکسیبل نیز نسبت به کانال‌های گالوانیزه ارزان‌تر است. با ما در بررسی انواع و ویژگی‌های لوله فلکسیبل هوا همراه باشید. امروزه سازه‌ای را نمی‌توانید پیدا کنید که نوعی از کانال انعطاف پذیر در آن به کار نرفته باشد. اما در استفاده از این محصولات بهتر است چند نکته را در نظر داشته باشید. پیش از خرید این محصول، کاربری آن را مشخص کنید. سپس بهترین و باکیفیت‌ترین نمونه از نوع مورد نظر را خریداری کنید. نصب این محصولات در صنعت باید به دست کارشناسان آن صورت گیرد. تنها رعایت کردن همه موارد مربوط به کیفیت، ایمنی و نصب صحیح کانال‌ها بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

کانال فلکسیبل چیست؟ 

واژه فلکسیبل به‌معنای انعطاف‌پذیر است. کانال خرطومی فلکسیبل نیز نوعی کانال با قابلیت انعطاف‌پذیری است. کانال انعطاف پذیر نوعی تجهیزات برای انتقال هوا، گازهای مختلف و حتی مایعات است. این کانال‌ها سبک هستند و استفاده از آنها نیز نسبت به کانال‌های فلزی دیگر آسان‌تر است. مهم‌ترین ویژگی کانال انتقال هوا انعطاف پذیر خاصیت فشرده‌سازی و خمش آن است. همین ویژگی باعث شده تا نصب این کانال‌ها در فضاهای تنگ و پیچیده بسیار آسان‌تر از کانال‌های ورقی باشد. تغییر مسیر انتقال نیز مشکلی برای کانال هوا فلکسیبل ایجاد نمی‌کند. سیستم تهویه در سازه‌های مختلف از مهم‌ترین زمینه‌های کاربردی انواع کانال انتقال هوا فلکسیبل است. کانال‌کشی مناسب با این کانال‌های انعطاف‌پذیر می‌تواند بهترین شرایط تهویه یا انتقال هوای سرد و گرم را در سازه شما پدید آورد. شرکت‌های تولید کننده کانال فلکسیبل با معرفی انواع مختلفی از این کانال‌ها نیازهای مختلف سازه شما را برطرف می‌سازند.

 برتری‌های استفاده از کانال انعطاف پذیر یا فلکسیبل

 بهره بردن از کانال انتقال هوا فلکسیبل برتری‌های زیادی دارد که بهتر است برخی از آنها را بدانید: شرکت‌های تولید کننده کانال فلکسیبل ایرانی این کانال‌ها را مطابق با استانداردهای محافظت در برابر آتش‌سوزی تهیه و تولید می‌کنند. نصب کانال انعطاف پذیر آسان‌تر از نصب کانال‌های گالوانیزه مکعبی یا دایره‌ای است. تنها کاربرد کانال خرطومی فلکسیبل انتقال هوا نیست. انتقال گازهای آلاینده هم کاربرد دیگر این کانال‌ها است. برخی از کانال‌های فلکسیبل هم در انتقال مایعات به کار می‌روند. زمان مورد نیاز برای نصب کانال انتقال هوا انعطاف پذیر کمتر از انواع دیگر کانال‌های انتقال هوا است. انواعی از کانال فلکسیبل ایرانی یا وارداتی دارای عایقی است که مانع ورود و خروج سرما و گرما از کانال می‌شود. نصب کانال خرطومی فلکسیبل در سقف‌های کاذب آسان است. نصب این کانال‌ها در زمان بازسازی سازه‌ها هم آسان است و باعث خرابی سقف نمی‌شود. قیمت کانال فلکسیبل از برترین ویژگی‌های آن است. قیمت این کانال‌ها پایین و خرید آنها به‌صرفه است. با استفاده از کانال انتقال هوا فلکسیبل صدای منبع اصلی دمیدن هوا کاهش چشمگیری پیدا می‌کند. کم شدن مصرف انرژی نتیجه دیگر بهره‌گیری از کانال انعطاف پذیر فلکسیبل است. کانال انتقال هوا فلکسیبل نیاز به ابزار قدرتمندی برای نگهداری ندارد. شکل‌پذیری انواع کانال انتقال هوا فلکسیبل کانال‌کشی را در هر سازه‌ای آسان ساخته است. کانال‌های فلکسیبل ایرانی و خارجی سبک هستند و بسته‌بندی و جابه‌جایی آنها آسان است. 

 انواع کانال فلکسیبل

 کارخانه‌های تولید کننده کانال فلکسیبل انواع گوناگونی از کانال هوا فلکسیبل را ساخته و روانه بازار می‌کنند. تفاوت این کانال‌ها در مواد به‌کاررفته و کاربرد آنها است. البته قیمت کانال هوا فلکسیبل هم در انواع مختلف آنها با یکدیگر تفاوت دارد. برخی از این کانال‌ها کاربرد خاص‌تری دارند و برخی از آنها هم در موارد گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با برخی از انواع کانال خرطومی فلکسیبل آشنا شوید: 

 کانال فلکسیبل فویلی و آلومینیومی

 کانال انعطاف پذیر فویلی و آلومینیومی از دو لایه فویل آلومینیوم با لایه میانی از پلی استر ساخته شده است. نرمی و شکل‌پذیری این نوع کانال انتقال هوا انعطاف پذیر بسیار بالا است و در هر جهتی که اراده کنید، خم می‌شود. این نوع از کانال‌های فلکسیبل بیشتر برای خارج کردن دود وسایل گرمایشی و پخت‌وپز از سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. درازای این لوله‌ها نیز تا 10 متر می‌رسد. بهره بردن از این نوع لوله‌های فلکسیبل در سیستم تهویه هوای داکت اسپیلت بسیار رایج شده است. کانال فویلی و آلومینیومی ویژگی‌های برتر زیادی دارد. 

 ویژگی‌های کانال فلکسیبل فویلی و آلومینیومی: ماندگاری بالا ویژگی برتر کانال فلکسیبل فویلی و آلومینیومی است. کارخانه‌های تولید کننده کانال فلکسیبل قطر دهانه این لوله‌ها را بین 10 تا 45 سانتی‌متر می‌سازند. وزن سبک و جابه‌جایی آسان یکی از ویژگی‌های برتر این کانال‌ها است. خاصیت خمش کانال انعطاف پذیر فویلی و آلومینیومی بالا است و قابلیت فشرده‌سازی آن نیز امکان بسته‌بندی کانال را در فضایی کوچک ممکن می‌سازد. برتری دیگر کانال فویلی مقاومت آن در برابر رطوبت و عوامل خورنده محیطی است. قیمت کانال فلکسیبل فویلی و آلومینیومی پایین‌تر از بسیاری از انواع دیگر این کانال‌ها، و مناسب و به‌صرفه است. نصب و راه‌اندازی تجهیزات مختلف با این کانال‌ها بسیار آسان است. لوله فلکسیبل هوا فویلی و آلومینیومی در برابر دمای 170 درجه هم مقاومت نشان می‌دهد. 

کانال فلکسیبل برزنتی

 فلکسیبل ایرانی یا وارداتی برزنتی مقاومت بیشتری نسبت به نوع فویلی دارد. در واقع، استحکام کششی این نوع کانال بیشتر از نوع پیشین است. کانال انتقال هوا انعطاف پذیر برزنتی از الیاف پلی‌استر روکش شده با PVC، با قطر 0.9 تا 2 میلی‌متر ساخته می‌شود. تحمل دمای منفی 10 تا 60 درجه سانتی‌گراد از ویژگی‌های دیگر این نوع لوله‌های فلکسیبل است. از کانال‌های فلکسیبل برزنتی در سازه‌های مسکونی، ورزشی، اداری و تجاری استفاده می‌شود.

 ویژگی‌های کانال فلکسیبل برزنتی: دوام بالای کانال‌های برزنتی برتری خاص و ویژه آنها است. کارخانه‌های تولید کننده کانال انتقال هوا انعطاف پذیر برزنتی آنها را با قابلیت کشش بسیار بالا طراحی می‌کنند. جمع شدن و جابه‌جایی این کانال‌ها بسیار آسان و سریع است. قطر دهانه کانال انعطاف پذیر برزنتی از 10 تا 60 سانتی‌متر است. قیمت کانال هوا فلکسیبل برزنتی بالاتر از نوع فویلی است. 

 کانال خرطومی PU

 جنس کانال انتقال هوا انعطاف پذیر PU از پلی اورتان تقویت‌شده است. مقاومت این نوع کانال‌های فلکسیبل در برابر سایش بالا است. بیشترین کاربرد لوله فلکسیبل هوا PU در خارج کردن گردوغبار، پودر، ذرات چوب، گرانول و مواد دیگر از محیط است. 

 ویژگی‌های کانال خرطومی PU: این کانال‌ها در قطر 4 تا 20 سانتی‌متر و در درازای 6 متر ساخته می‌شوند. مقاومت کششی کانال انتقال هوا فلکسیبل PU بسیار بالا است. دمای مناسب برای فلکسیبل ایرانی یا خارجی PU منفی 40 تا 90 درجه سانتی‌گراد است. انعطاف‌پذیری بالا از ویژگی‌های برتر این نوع کانال به شمار می‌رود. 

 کانال خرطومی فلکسیبل PVC شفاف

 نوع دیگر کانال‌های انعطاف‌پذیر که تولید کننده کانال انتقال هوا فلکسیبل به بازار عرضه کرده است، کانال خرطومی فلکسیبل شفاف پی‌‌وی‌سی است. PVC شفاف ماده اصلی سازنده این کانال‌ها است. فنر محکمی هم که در این کانال‌ها به کار گرفته شده، از کیفیت بالایی برخوردار است. 

 ویژگی‌های کانال خرطومی فلکسیبل PVC شفاف: دوام بالا یکی از برترین ویژگی‌های این نوع کانال خرطومی فلکسیبل است. تولید کننده کانال فلکسیبل پی‌وی‌سی شفاف این کانال‌ها را در قطر 3 تا 90 سانتی‌متر، و در درازای 6 متر تولید کرده است. قیمت کانال فلکسیبل شفاف با توجه به اندازه قطر دهانه آن تعیین می‌شود. انعطاف‌پذیری کانال PVC شفاف بسیار بالا است. قابلیت کشش و تغییر جهت آن نیز از برترین ویژگی‌های آن به شمار می‌رود. فلکسیبل ایرانی یا خارجی از نوع PVC شفاف در فضا‌ها و تجهیزات گوناگونی برای جابه‌جایی هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقاومت در برابر دمای منفی 20 تا 100 درجه سانتی‌گراد از دیگر ویژگی‌های این کانال هوا فلکسیبل است. 

 کانال فلکسیبل کومبی با پوشش PVC مشکی

 نوعی از کانال انعطاف پذیر که مورد توجه بسیاری از متقاضیان خرید این تجهیزات قرار گرفته، کانال انتقال هوا فلکسیبل کومبی است. بر روی این کانال‌ها پوششی از پی‌وی‌سی مشکی کشیده شده است. قیمت کانال هوا فلکسیبل کومبی مناسب است و این ویژگی کانال کومبی هم باعث توجه بیشتری به این نوع کانال شده است. 

 ویژگی‌های کانال فلکسیبل کومبی: قطر این کانال‌ها بین 10 تا 60 سانتی‌متر است. قیمت کانال فلکسیبل کومبی در قطرهای مختلف آن با یکدیگر فرق دارد. دوام بالا ویژگی برتر این نوع فلکسیبل ایرانی یا خارجی است. 

 کانال فلکسیبل خرطومی مکش

 PVC نرم و تقویت شده ماده اصلی تشکیل‌دهنده کانال انتقال هوا فلکسیبل مکش است. در این نوع فلکسیبل ایرانی یا خارجی، به‌جای استفاده از فنر فولادی، مارپیچی از جنس پی‌وی‌سی سخت به کار رفته است. سطح داخلی این نوع کانال صاف و صیقلی ساخته شده تا مانعی برای مکش هوا وجود نداشته باشد.

 ویژگی‌های کانال فلکسیبل خرطومی مکش: بیشترین کاربرد لوله فلکسیبل هوا مکش در انتقال ذرات ریز، غبار، چوب و مواد دیگر است. این نوع کانال هوا فلکسیبل در جابه‌جایی مایعات هم کاربرد دارد. کانال انتقال هوا انعطاف پذیر مکش در قطر 4 تا 25 سانتی‌متر، و در طول 6 متر ساخته می‌شود. مقاومت بالا در برابر سایش و پارگی از ویژگی‌های برتر این کانال‌ها است. تولید در ضخامت‌های مختلف برتری دیگر کانال هوا فلکسیبل مکش است. قیمت کانال هوا فلکسیبل از نوع مکش با ضخامت‌های گوناگون با یکدیگر متفاوت است. 

 کانال فلکسیبل نسوز

 برای تقویت مقاومت کانال انتقال هوا نسوز در برابر آتش نوعی پارچه فایبرگلاس با روکش سیلیکون تقویت‌شده با نوار استیل به کار رفته است. لوله فلکسیبل هوا نسوز برای انتقال دادن بخارهای گازی با دمای بالا به کار گرفته می‌شود.

 ویژگی‌های کانال فلکسیبل نسوز: قطر کانال انتقال هوا انعطاف پذیر نسوز از 5.7 تا 120 سانتی‌متر، و در شاخه‌های 6 و 10 متری تولید می‌شود. این نوع کانال‌های فلکسیبل نسوز انعطاف‌پذیری بالایی دارد. وزن سبک برتری دیگر کانال‌های نسوز است. ساختار محکم با تقویت‌کننده فلزی از ویژگی‌های برتر این نوع کانال انتقال هوا است. 

 کانال فلکسیبل برزنتی معدنی

 کانال‌های فلکسیبل برزنتی معدنی از پارچه یا الیاف پلی‌استر روکش شده ساخته می‌شوند. پی‌وی‌سی تقویت شده و نوار گالوانیزه نیز در تهیه کانال‌های برزنتی معدنی به کار رفته است. محدوده دمایی قابل تحمل کانال برزنتی معدنی بین منفی 10 تا 60 درجه سانتی‌گراد است. 

 ویژگی‌های کانال فلکسیبل برزنتی معدنی: کانال‌های فلکسیبل معدنی ساختار محکم و تقویت‌شده‌ای دارند. این محصول در قطر 5.7 سانتی‌متر و طول 6 و 10 متری ساخته می‌شود. کانال انعطاف پذیر برزنتی معدنی در برابر جمع شدن مقاوم است. انعطاف‌پذیری بالا ویژگی دیگر کانال برزنتی معدنی است. سبک بودن و استحکام کششی بالا از دیگر برتری‌های لوله فلکسیبل هوا برزنتی است. 

 کانال فلکسیبل با عایق پلی استر

 کاربرد کانال‌های فلکسیبل با عایق پلی استر بیشتر در انتقال هوای گرم و سنگین است. کانال انعطاف پذیر با عایق پلی استر از دو لایه آلومینیوم و لایه میانی پلی استر ساخته شده که نقش عایق را به‌عهده دارد. هدف تولید کننده کانال فلکسیبل ایرانی با عایق پلی استر نفوذناپذیری دمایی بوده است. این لوله‌ها بهترین نمونه برای استفاده در مناطق مرطوب ایران مانند شمال و جنوب کشور هستند. * ویژگی‌های کانال فلکسیبل با عایق پلی استر: کانال انتقال هوا فلکسیبل دوام بالایی در مناطق نم‌دار و بارانی دارد. کانال هوا فلکسیبل با عایق پلی استر در هر محیطی، برای تخلیه هوای گرم و سنگین قابل‌استفاده است. قیمت کانال فلکسیبل عایق‌دار از برخی از انواع دیگر این کانال‌ها بالاتر است. قطر دهانه این کانال‌ها بین 15 تا 25 سانتی‌متر است. دمای منفی 30 درجه تا 80 درجه سانتی‌گراد دمای قابل‌تحمل برای کانال خرطومی فلکسیبل با عایق پلی استر است..

کانال فلکسیبل با عایق الاستومری

 کانال هوا فلکسیبل با عایق الاستومری از دو لایه آلومینیوم و یک لایه عایق الاستومری ساخته شده است. عایق الاستومری نارسانایی مقاوم در برابر صدا، رطوبت، گرما و سرما است. تولید کننده کانال فلکسیبل با عایق الاستومری این کانال‌ها را به گونه‌ای ساخته تا در برابر هدررفت انرژی مقاوم باشند. 

ویژگی‌های کانال فلکسیبل با عایق الاستومری: دوام بالا و وزن سبک از مهم‌ترین ویژگی‌های کانال انعطاف‌پذیر الاستومری است. مقاومت بالا در برابر رسوبات، دمای بالا و سروصدا ویژگی برتر این نوع کانال انتقال هوا انعطاف پذیر است. سرعت بالا در نصب و راه‌اندازی کانال هوا فلکسیبل را نباید از یاد ببریم. قیمت کانال هوا فلکسیبل با عایق الاستومری بالاتر از قیمت کانال‌هایی با عایق پلی استر است. قطر دهانه کانال انعطاف پذیر با عایق الاستومری بین 10 تا 60 سانتی‌متر است. این لوله فلکسیبل هوا در محدوده دمایی بین منفی 30 تا 110 درجه سانتی‌گراد کاربرد دارد. کانال‌های الاستومری نارسانای خوبی در برابر نفوذ صدا هستند. 

 جنس کانال انتقال هوا انعطاف پذیر

 مواد مختلفی در ساخت لوله فلکسیبل هوا به کار می‌رود. پی‌وی‌سی، لاستیک، پلی اورتان، سیلیکون و پلی‌استر از پرکاربردترین مواد سازنده این کانال‌ها هستند. دوام کانال خرطومی فلکسیبل: ماندگاری کانال انتقال هوا انعطاف پذیر بین 10 تا 25 سال برآورد شده است. البته گارانتی این محصولات از طرف تولیدکنندگان کانال انتقال هوا فلکسیبل بیشتر از 10 سال نیست. 

معایب کانال انتقال هوا فلکسیبل

 در کنار مزایای بسیار که یکی از آنها قیمت کانال هوا فلکسیبل است، بهره بردن از لوله فلکسیبل هوا معایبی هم دارد: برخی از انواع کانال انتقال هوا انعطاف پذیر مقاومت بالایی در برابر پرتوهای فرابنفش ندارند و در برابر این پرتوها آسیب‌پذیرند. بعضی از نمونه‌های فلکسیبل ایرانی یا خارجی در صورت نزدیک بودن به سیستم‌های روشنایی سست و شکننده می‌شوند. شکنندگی، آسیب دیدن و خراشیده شدن کانال‌های فلکسیبل آسان است. درزهای زیاد روی کانال خرطومی فلکسیبل باعث هدررفت انرژی می‌شود. نصب سریع این کانال‌ها امکان خطای کارگران را بالا می‌برد. در صورت نصب اشتباه کانال انتقال هوا فلکسیبل هزینه‌های زیادی به سازه شما تحمیل خواهد شد. هزینه‌هایی مانند قبض‌های بالای مصرف انرژی و هزینه تعمیرات که به سازه شما تحمیل خواهد شد. برخی از انواع کانال انعطاف پذیر بدون عایق باعث تشدید صدای منبع اصلی می‌شوند. 

کاربردهای لوله فلکسیبل هوا

 کاربرد انواع کانال انتقال هوا انعطاف پذیر بسیار است: بهره بردن از کانال انتقال هوا انعطاف پذیر در صنایع خانگی و برای سرمایش و گرمایش امری معمول است. از انواع کانال هوا فلکسیبل در تهویه محیط‌های تجاری و اداری استفاده می‌شود. صنایع شیمیایی که مواد آلاینده‌ای تولید می‌کنند، از لوله فلکسیبل هوا برای خارج ساختن این گازها از محیط استفاده می‌کنند. انواع کانال خرطومی فلکسیبل در تهویه تونل معدن‌ها و سالن‌های تولید در کارخانه‌ها استفاده می‌شود. بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها، از فضاهای عمومی تا آزمایشگاه‌ها و بخش‌های تخصصی نیاز به کانال انتقال هوا فلکسیبل دارند. هتل‌ها نیز از بخش‌های مختلفی مانند سالن ورزشی، استخر و رستوران تشکیل می‌شوند که هر بخش نیاز به لوله فلکسیبل هوا دارد. رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها و فست فودها نیز نیاز سیستم تهویه و در نتیجه، نیاز به کانال هوا دارند. انبارها و سالن‌های فرودگاهی هم نیاز به لوله فلکسیبل هوا دارند. فروشگاه‌ها و هایپرمارکت‌ها نیز برای بخش‌های مختلف خود نیاز به کانال‌های تهویه دارند. سالن‌های ورزشی و استخرها نیز بدون بهره‌مندی از لوله‌های فلکسیبل تهویه امکان فعالیت ندارند. مجتمع‌های داروسازی، گلخانه‌ها، سردخانه‌ها و بسیاری از مراکز عمومی و خصوصی دیگر نیز از کانال فلکسیبل برای تهویه محیط بهره می‌برند. 

 خرید کانال هوا فلکسیبل

 پیش از تصمیم به خرید هر نوعی از کانال هوا فلکسیبل باید کاربرد آن را مشخص کنید. پس از آن، بهتر است سراغ بهترین تولید کننده کانال فلکسیبل بروید و بهترین و مرغوب‌ترین نوع آن را انتخاب و خریداری کنید. اگر در این زمینه دارای تخصص هستید که مشکلی نیست. اما اگر تخصصی در این زمینه ندارید، بهتر است پیش از خرید با یکی از کارشناسان فروش کانال‌های تهویه مشورت کنید. 

قیمت کانال فلکسیبل

 قیمت کانال فلکسیبل پایین‌تر و ارزان‌تر از برخی انواع دیگر کانال‌های انتقال هوا مانند کانال‌های گالوانیزه است. قیمت کانال هوا فلکسیبل وابسته به گزینه‌های گوناگونی است: 

قیمت کانال هوا فلکسیبل با توجه به مواد مصرفی به‌کاررفته در آن: مواد مختلفی در ساخت بدنه کانال‌های فلکسیبل به کار می‌روند که دارای کیفیت بالاتر یا پایین‌تری هستند. بدیهی است کیفیت مواد به‌کاررفته در ساخت این کانال‌ها در قیمت کانال فلکسیبل تاثیرگذار است. 

 قیمت کانال فلکسیبل با توجه به کاربرد آن: انواع کانال انعطاف پذیر کاربردهای متفاوتی دارند. برخی از این کانال‌ها تنها برای انتقال هوا از محیط به کار می‌روند. اما برخی دیگر در صنایع مختلف برای انتقال پودر و ذرات چوب و سنگ به کار گرفته می‌شوند. برخی نیز در صنایع شیمیایی و برای انتقال ذرات آلاینده شیمیایی و حرارتی کاربرد دارند. قیمت کانال هوا فلکسیبل با توجه به کاربرد آن هم دستخوش تغییر می‌شود. قیمت کانال فلکسیبل که در صنایع شیمیایی به کار گرفته می‌شود، بالاتر از انواع معمولی‌تر آن است. 

 قیمت کانال هوا فلکسیبل با توجه به نوع کانال: شرکت‌های تولید کننده کانال فلکسیبل کانال‌های انتقال هوا را در انواع مختلف می‌سازند که هریک تفاوت‌هایی در نوع فلکسی و عایق با انواع دیگر دارند. همین تفاوت در ساخت عاملی برای متفاوت بودن قیمت کانال فلکسیبل است. 

 قیمت کانال فلکسیبل با توجه به تولید کننده کانال فلکسیبل: قیمت ارائه تولیدکنندگان کانال انتقال هوا انعطاف پذیر نیز ممکن است با قیمت تولیدکننده‌های دیگر این کالاها متفاوت باشد. البته فروشندگان این محصول نیز قیمت‌های متفاوتی برای آن ارائه می‌دهند. 

 قیمت کانال هوا فلکسیبل با توجه به داخلی یا وارداتی بودن آن: تعیین قیمت یک کالا ارتباط مستقیم با ایرانی و وارداتی بودن آن دارد. بدیهی است قیمت کانال فلکسیبل وارداتی بالاتر از انواع ایرانی آن است. 

شرکت‌های تولید کننده کانال فلکسیبل

 انواع مختلفی از کانال انعطاف پذیر در کارخانه‌های گوناگون ساخته می‌شود. با توجه به گوناگونی انواع کانال‌های فلکسیبل، هر تولید کننده کانال فلکسیبل ممکن است یک یا چند نوع از انواع آنها را تولید و به بازار عرضه کند. کانال فلکسی با عایق الاستومری یکی از نمونه‌های این کانال‌ها است که برخی شرکت‌ها فقط به تولید آن می‌پردازند. کانال فلکسی نسوز نیز نوع دیگر کانال‌های فلکسی است که در برخی کارخانه‌های تولید کننده کانال فلکسیبل ساخته می‌شود. 

 کانال فلکسیبل ایرانی

 خوشبختانه کانال‌های فلکسیبل ایرانی در کارخانه‌های مختلفی در تهران و سراسر ایران ساخته می‌شوند. بسیاری از این ساخته‌ها با محصولات وارداتی برابری می‌کنند. این تولیدات حجم بالایی از نیاز صنایع خانگی و تجاری ایران را تامین می‌کنند. اگرچه بخشی از این محصولات همچنان از کشورهای دیگر وارد می‌شوند. کانال‌های وارداتی بیشتر از انواعی هستند که سیستم ساخت پیچیده‌تری دارند. در بسیاری موارد، کانال‌هایی که در صنایع شیمیایی به کار می‌روند نیز از بین کانال‌های وارداتی انتخاب می‌شوند. 

کانال منعطف چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

 همان‌طور که از نامش پیداست، کانال منعطف، کانال یا لوله‌ای است که به راحتی خم می‌شود. کانال، داکت و یا لوله، به مسیر توخالی می‌گویند که مواد مختلف از آن عبور می‌کنند. هوای سیستم تهویه، گرد و غبار، دود یا مواد ساینده توسط این کانال‌ها از یک مکان به مکان دیگر منتقل می‌شوند. اما توجه به این نکته ضروری است که به لوله‌های توخالی که برای انتقال مایعات استفاده می‌شود، معمولا کانال گفته نمی‌شود، بلکه شلنگ اطلاق می‌گردد. برخی از کانال‌ها انعطاف‌پذیر هستند، اما برخی دیگر کاملا محکم بوده و خم نمی‌شوند. ما در این مقاله به جنبه‌های مختلف کانال منعطف می‌پردازیم. با این حال، لازم است قبل از هرچیز، کانال منعطف و سفت را با هم مقایسه کنیم.

 فرق کانال انتقال منعطف با کانال سفت 

کانال سفت (غیر قابل انعطاف) معمولا از ورق فلز ساخته می‌شود. ورق‌های صاف و نازک از فولاد گالوانیزه به لوله‌های مستطیلی و گرد/بیضی شکل در اندازه‌های مختلف تبدیل می‌شوند. با این حال، کانال سفت ممکن است از جنس مواد دیگری مانند فایبرگلاس هم باشد. مجاری فلزی اغلب بدون عایق هستند، اما می‌توانند عایق‌بندی شوند. این لوله‌های صاف، در جاهایی که نیاز به تغییر در مسیر یا انشعاب است، از طریق قطعات زانویی یا سه‌راهی تغییر مسیر می‌دهند. در مقابل، کانال منعطف از یک سیم‌پیچ گرد ساخته شده است که معمولاً با یک پلیمر قابل خم‌شدن، اما بسیار بادوام (پلاستیک) پوشیده شده است. لایه بعدی که روی این پلیمر را می‌گیرد، عایق فایبرگلاس است. سپس همه این مجموعه در پوشش نازک از جنس پلی‌اتیلن یا فویل محصور می‌گردد. کانال منعطف به ندرت ممکن است از لاستیک، پی وی سی، فولاد ضد‌زنگ، سیلیکون و سایر مواد ساخته شوند. کانال منعطف در اندازه‌های مختلف از قطر 3 تا 22 اینچ (5 تا 55 سانتی‌متر) ساخته می‌شود. تفاوت اصلی بین دو نوع کانال‌کشی منعطف و سفت در این است که کانال‌های فلزی مستقیم و صلب هستند؛ در‌حالی‌که کانال‌های انعطاف‌پذیر نرم بوده و می‌توانند در هر جهت خم یا چرخانده شوند. اگر خطوط اصلی از کانال انعطاف‌پذیر باشند، از داکت ورق فلزی اصلا استفاده نمی‌شود، اما اگر مجرای اصلی فلزی باشد، ممکن است در محل‌های خمش از کانال انتقال منعطف استفاده شود. 

 مزایا و معایب کانال انتقال منعطف

 کانال انتقال منعطف در برخی از شرایط قابل استفاده نیست، اما در برخی شرایط دیگر، تنها گزینه قابل اجرا است. مزایا و معایب کانال منعطف، همان چیزی است که کاربرد‌های مختلف آن را مشخص می‌کند. مزایای کانال انتقال منعطف مزایای کانال انتقال منعطف شامل موارد زیر است: قیمت مناسب تقریبا در 50٪. موارد، وقتی هزینه ایزوله‌کردن را به عایق‌کاری فلزی اضافه کنیم، قیمت این نوع عایق دو برابر کانال منعطف است که از پیش عایق‌کاری شده است. همچنین، کانال‌کشی انعطاف‌پذیر نسبت به کانال‌های فلزی سریع‌تر نصب می‌شود. آب‌بندی صحیح تمام درزها، مفاصل و زانوها بر روی فلز، زمان‌بر و هزینه‌بر است. نصب راحت‌تر برخلاف کانال‌کشی فلزی که نیاز به اندازه‌گیری و نصب دقیق دارد، کانال منعطف در فرآیند نصب به راحتی کوتاه و بلند می‌شود و جای زیادی برای تغییر در سایز دارد. اندازه‌گیری دقیق فلز، نصب آن در جایگاه مناسب و همچنین، حمل و نقل آن بسیار سخت‌تر از کانال منعطف است. دارای عایق‌بندی داکت منعطف با عایق مخصوص خود که در طراحی آن تعبیه شده است،م ارائه می‌شود. بسته به نوع و اندازه کانال، ضریب عایق می‌تواند بین R-4.2 و R-8.0 باشد. صدای کمتر با عبور هوا از کانال‌های فلزی سخت و سفت، لرزش‌های کم، صدای سوت در شکاف‌های هوایی کوچک و صداهای دیگر مخصوصا در قسمت «ریجستر» به گوش می‌رسد. به همین دلیل، برخی از پیمانکاران حرفه‌ای، از کانال‌های انعطاف‌پذیر برای تمام شاخه‌های نهایی که به رجیسترها ختم می‌شوند استفاده می‌کنند؛ حتی اگر خطوط اصلی تنه، فلزی باشند. درزهای کمتر برای نشت هوا طول هر قطعه کانال فلزی اغلب فقط 3 اینچ است. این بدان معناست که هر جا که دو قطعه به یکدیگر متصل می‌شوند یک درز وجود خواهد داشت. علاوه بر این، هر بار که داکت فلزی تغییر جهت می‌دهد، دو درز دیگر به وجود خواهند آمد؛ یک درز در انتهای چرخش و یکی دیگر در انتهای آن. تخمین زده می‌شود که به‌طور متوسط 20 تا 30 درصد هوای گرم یا خنک‌شده از طریق نشت در سیستم گرمایش، AC و تهویه از دست می‌رود. کانال‌های انعطاف‌پذیر طول بسیار بیشتری دارند که تعداد درز و اتصالات نشت هوا را کاهش می‌دهد.

 معایب کانال انتقال منعطف شامل موارد زیر هستند: دوام کمتر هم لوله پلیمری داخلی و هم پوشش فویل بیرونی داکت منعطف را می‌توان به راحتی با هر جسم تیزی سوراخ کرد. اما داکت فلزی در تمام شرایط عادی در برابر سوراخ‌شدن کاملا مقاوم است. مراقبت دقیق از داکت منعطف در هنگام نصب بسیار مهم است. دوام کم نظرات در این زمینه بسیار متفاوت است، اما اگر کانال‌های فلزی در معرض یک محیط بسیار خورنده (زنگ‌زا) قرار نگیرند، دوام بسیار بیشتری را نسبت به داکت منعطف خواهند داشت. بسیاری از تولیدکنندگان، 10 سال کانال‌های منعطف را ضمانت می‌کنند که گاهی این ضمانت به 20 سال می‌رسد. انتظار می‌رود که در عرض 25 سال اکثر خانه‌ها مجبور به تعویض کانال انتقال منعطف شوند. مستعد خطاهای نصب متأسفانه روش‌های زیادی برای بد نصب‌کردن کانال‌های انعطاف‌پذیر وجود دارد. با توجه به این‌که این داکت‌ها کاملا انعطاف‌پذیر هستند و در هر جهتی می‌چرخند، نصاب‌ها ممکن است در زمان نصب، لوله را بیش از حد چرخانده و مسیر عبور هوا را مسدود و یا تنگ کنند. مشکل دیگر در نصب، فشرده‌کردن لوله است. در این حالت سطح داخلی بیشتر شده و میزان اصطکاک هوا هنگام عبور هوا از داخل لوله زیاد می‌شود. مشکل دیگر در نصب، تنگ‌کردن بخش‌هایی از کانال با استفاده از گیره‌های نصب است. این کار دقیقا مانند فشردن بخش‌هایی از شلنگ آب است که سبب تغییر فشار هوا در داخل لوله و کاهش جریان آن می‌شود. تمیز‌کردن سخت از آنجایی که پوشش داخلی کانال منعطف از پلیمر نازک ساخته شده است، برای تمیزکردن مناسب کانال انتقال منعطف بدون آسیب‌رساندن به آن، به ابزارهای تمیزکننده تخصصی بیشتری نیاز است؛ کاری که حتی بسیاری از کانال‌کش‌های حرفه ای نیز آن را قبول نمی‌کنند.

 چه زمانی کانال انتقال انعطاف‌پذیر انتخاب بهتری است؟ 

اگر قصد تعویض کانال تهویه مطبوع خود را دارید، در شرایط زیر بهتر است که کانال انتقال منعطف را انتخاب کنید: 1. زمانی که بودجه کمی دارید: هزینه خرید کانال به تنهایی حدود نصف داکت فلزی سفت است. اگر خودتان کانال‌کشی را انجام دهید، احتمالاً تقریباً به اندازه هزینه خرید کانال، صرفه‌جویی خواهید کرد. هزینه کل صرف‌شده می‌تواند 75٪ کمتر از نصب حرفه‌ای کانال‌های فلزی باشد. 2. هنگامی که کار نصب را خودتان انجام می‌دهید: نصب و استفاده از کانال منعطف بسیار ساده‌تر از فلز است. برای بریدن آن و ایجاد تمام اتصالات مورد نیاز به ابزارهای کمتر و ارزان‌تری نیاز دارید. اتصالات به خودی خود ساده هستند و به‌راحتی ایجاد می‌شوند. اگر می‌خواهید کار نصب را خودتان انجام دهید و یا محل نصب دور از امکانات شهری است، انتخاب داکت منعطف خیال شما را از مشکلات احتمالی نصب راحت می‌کند. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که چند مقاله درباره نصب داکت منعطف مطالعه کرده و چند ویدیوی آموزشی ببینید. 3. وقتی دسترسی به محل نصب سخت است: خم‌شدن کانال‌های منعطف امکان نصب این نوع داکت را در محل‌های کوچک و پر پیچ و خم آسان می‌کند. برای مثال در مناطق کم وسعت زیرزمین و یا زیرشیروانی‌هایی که پر از تیرچه هستند، کانال‌های منعطف به خوبی قابل نصب هستند. آنها در جهات مختلف چرخیده و خود را با محیط وفق می‌دهند. 4. زمانی که از قبل در محل، کانال‌های منعطف دارید: اگر سیستم کانال تهویه مطبوع فعلی خانه شما از کانال انتقال منعطف ساخته شده است، تعویض آن با یک سیستم جدید از نوع منعطف ساده‌تر است. از طرح فعلی برای تعیین اندازه و طول صحیح لوله‌ها استفاده کرده و داکت‌های منعطف جدید را دقیقا در مسیر قبلی نصب کنید. سیستم اصلی احتمالا توسط یک مهندس سیستم تهویه مطبوع طراحی شده است؛ بنابراین، کپی‌کردن آن مطابق با قوانین و به شیوه صحیح خواهد بود. اما اگر تصمیم بگیرید که از داکت‌های فلزی استفاده کنید، احتمالا مجبور خواهید شد که فرآیند طراحی و نصب را دوباره انجام دهید که خود مستلزم صرف زمان و هزینه بیشتری است. با این حال، اگر طراحی کانال انتقال منعطف قبلی شما مناسب نبوده باشد، شاید لازم باشد از از یک طراح سیستم تهویه برای مشخص‌کردن مسیر کمک گرفته و یا یک کانال فلزی را از ابتدا در برنامه قرار دهید.