1402.06.07

ایجاد کانال برای انتقال هوای گرم و سرد در ساختمان‌های مختلف، می‌تواند به صورت اصولی و با کمک کانال‌های گالوانیزه انجام شود. به منظور اتصال قطعات کانال به یکدیگر می‌توان از محصولات مختلفی استفاده کرد که یکی از آن‌ها طوقه است. این محصول در بسیاری از صنایع به عنوان یک رابط مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند عملکرد بسیار خوبی برای اتصال دو قطعه به یکدیگر داشته باشد. برای آشنایی با طوقه فلزی برای کانال‌های داکت و سیستم تهویه مطبوع، با ما همراه باشید تا بیشتر با این محصول آشنا شوید.

طوقه چیست؟

 طوقه یک وسیله خاص است که کاربردهای بسیار متنوعی در صنایع مختلف از جمله داکت و کانال کشی کولر دارد. این محصولات که با نام «رابط» نیز در بازار شناخته می‌شوند می‌توانند تنوع بسیار زیادی داشته باشند و حتی امکان سفارش آن‌ها در ابعاد و اندازه‌های مختلف وجود دارد. اگر بخواهیم به طور ساده در مورد عملکرد طوقه و کاربرد آن صحبت کنیم، باید بگوییم که این محصولات وظیفه اتصال دو وسیله مانند کانال کولر را برعهده دارند و می‌توانند با عملکرد خاص خودشان، گزینه خوبی برای نصب در ساختمان‌های مسکونی و تجاری محسوب شوند. این محصولات که یک رابط برای کانال کشی هستند، در حال حاضر کاربردهای بسیار متنوعی دارند و با ابعاد و ضخامت‌های مختلف در بازار به فروش می‌روند.سانا داکت شما را به خواندن مقاله فلنج آهنی دعوت میکند.

 انواع طوقه موجود در بازار 

 با توجه به اینکه نیاز است طوقه‌ها کاربردهای بسیار زیادی در ساختمان سازی داشته باشند، با تنوع بالایی در کارخانه‌های مختلف تولید می‌شوند. به طور کلی، این محصولات را می‌توان از نظر ضخامت و ابعاد به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد که هر کدام کاربردهای خاص خودشان را دارند. بنابراین، امکان ساخت رابط‌های فلزی را ابعاد دلخواه مشتری و ضخامت‌های متفاوت وجود دارد. از این جنبه می‌توان این محصولات را به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرد که هر کدام از این رابط‌ها بر اساس ابعاد و ضخامت، کاربردهای خاص خودشان را دارند. طوقه‌های موجود در بازار می‌توانند از نظر شکل ظاهری نیز به دو دسته چهارگوش و یا استوانه‌ای تقسیم بندی شوند. رابط‌های چهارگوش برای اتصال چند کانال اسپیرال به شکل چهارگوش مورد استفاده قرار می‌گیرند و ظاهر چهارگوش و مربع شکلی دارند. در مقابل، رابط‌های استوانه‌ای شکل برای اتصال کانال‌های اسپیرال لوله‌ای شکل مورد استفاده قرار می‌گیرد و نحوه نصب ساده‌تری نیز دارد.

 طوقه گالوانیزه و تفاوت آن

 اگر به مراکز فروش تجهیزات کانال کشی کولر در ساختمان‌های مختلف مراجعه کرده باشید، حتما متوجه تنوع بالای این محصولات از نظر جنس و متریال بوده‌اید. طوقه‌ها از جمله محصولاتی هستند که از نظر جنس نیز به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به رابط‌های گالوانیزه اشاره کرد. رابط گالوانیزه همانطور که از نامش مشخص است، با ورق گالوانیزه تولید شده است. این ورق‌ها، همان ورق‌های فولادی هستند که با پوشش خاص خودشان می‌توانند مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و خوردگی داشته باشند. به طوری که دوام و طول عمر این محصولات بسیار بیشتر از رابط‌هایی است که بدون پوشش گالوانیزه به مشتریان ارائه می‌شوند. در صورتی که نیاز به کانال کشی و استفاده از رابط مناسب برای کانال‌های اسپیرال را دارید، می‌توانید از طوقه‌های گالوانیزه استفاده کنید. این محصولات می‌توانند با مقاومت بالای خودشان تا چندین سال بدون هیچ مشکلی کارایی داشته باشند. این موضوع به ویژه زمانی اهمیت پیدا می‌کند که خود کانال‌های اسپیرال نیز از جنس ورق گالوانیزه باشند. در این صورت می‌توان به صورت همزمان کانال‌های اسپیرال و طوقه‌ها را (در صورت خرابی) تعویض کرد.همچنین شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه رخ عرضی مراجعه کنید

 نحوه نصب رابط گالوانیزه در کانال‌های اسپیرال

 رابط گالوانیزه می‌تواند به دو شکل استوانه‌ای و یا چهارگوش طراحی شود که هر کدام جزئیات خاص خودشان را دارند و برای اتصال کانال‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در انواع این رابط‌های گالوانیزه یا همان طوقه‌ها، یک سری برجستگی وجود دارد که با نام رخ شناخته می‌شوند. این برجستگی‌ها اجازه می‌دهند تا این رابط مقاومت بیشتری در هنگام قرارگیری در کانال‌های اسپیرال داشته باشد. نحوه نصب رابط گالوانیزه در سیستم‌های تهویه مطبوع به شکل اورلپ می‌باشد. یعنی کانال‌های اسپیرال به عنوان مادگی در نظر گرفته می‌شوند و می‌توان با ایجاد تلرانس منفی و یا خلاصی در رابط گالوانیزه، آن را در کانال‌های اسپیرال نصب کرد. بنابراین، رابط گالوانیزه یا همان طوقه در داخل کانال اسپیرال نصب می‌شود و می‌توان از خارج توسط پیچ سرمته واشردار به کانال اسپیرال متصل گردد. این روش نصب رابط اگر با دقت کافی و به صورت اصولی انجام شود، می‌تواند یک رابط ایمن و بدون نشتی را برای کانال‌های اسپیرال به وجود آورد.

مطلب پیشنهادی: کانال تی دی سی


 قیمت طوقه فلزی 

 در سال‌های اخیر هر یک از تجهیزات جانبی که برای کانال کشی و ایجاد سیستم تهویه مطبوع در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای قیمت‌های متفاوتی بوده‌اند. دلیل این موضوع هم جنس و کیفیت متفاوت هر یک از این طوقه‌ها نسبت به یکدیگر است. قیمت طوقه فلزی موجود در بازار نیز بر اساس عوامل بسیار متنوعی تغییر می‌کند که درک این عوامل به شما برای خرید رابط‌های فلزی باکیفیت‌تر کمک می‌کند. مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، جنس ورق به کار رفته برای ساخت این محصولات است. ورق گالوانیزه جزء ورق‌های مقاوم و بسیار کاربردی است که می‌تواند برای ساخت این رابط‌ها با بهترین کیفیت مورد استفاده قرار گیرد و البته باعث افزایش قیمت آن‌ها نیز خواهد شد. البته عوامل دیگری نیز مانند ضخامت این رابط‌ها، ابعاد آن‌ها و نحوه ساخت آن‌ها روی قیمت نهایی این محصولات اثر می‌گذارند که می‌توانید با کمی بررسی و دقت، بهترین محصول را بر اساس نیاز خود سفارش داده و مورد استفاده قرار دهید. طوقه‌ها که معمولا از جنس ورق گالوانیزه هستند، می‌توانند ماندگاری بسیار زیادی داشته باشند و به عنوان یک اتصال دهنده حرفه‌ای میان دو بخش از کانال اسپیرال و یا فلکسیبل مورد استفاده قرار گیرند. این محصولات در ابعاد و ضخامت‌های مختلفی قابل سفارش هستند. حتی مشتری می‌تواند بر اساس نیاز خود، این طوقه‌ها را خریداری کرده و یا اینکه مطابق با درخواست خود آن‌ها را در ابعاد و ضخامت‌های دلخواه سفارشی‌سازی کند. حتی جنس و متریال به کار رفته برای ساخت این محصولات نیز بر اساس نظر مشتری قابل تغییر است.