فلنج‌ها یکی از انواع اتصال‌دهنده‌های فلزی هستند که می‌توانند برای اتصال میان دو قطعه فلزی، سیلندر یا لوله مورد استفاده قرار گیرند. این محصولات به دلیل اینکه باید بتوانند با امنیت بسیار بالایی دو قطعه را بدون نیاز به جوش به هم متصل کنند، باید جنس مرغوبی داشته باشند. از این رو بهترین جنس برای ساخت فلنج، جنس آهنی است. فلنج آهنی در گروه انواع فلنج‌های موجود در بازار قرار می‌گیرد که می‌تواند برای اتصال چندین لوله مختلف به یکدیگر مورد استفاده قرار گیرد. با ما همراه باشید تا شما را با فلنج جنس آهنی، کاربردها و انواع آن آشنا کنیم.

فلنج آهنی چیست؟

 فلنج یکی از انواع اتصال‌دهنده‌های لوله و سیلندر است که به‌صورت دو لبه‌ای طراحی شده و می‌تواند برای افزایش استحکام نیز مورد استفاده قرار گیرد. فلنج‌ها با متریال‌های مختلفی ساخته می‌شوند؛ اما آن چیزی که در مورد آن‌ها بدیهی است این است که اگر فلنج‌ها کیفیت بالایی داشته باشند، می‌توانند برای ایجاد اتصال میان قطعات مختلف گزینه خوبی باشند. در غیر این صورت به راحتی و در اثر ایجاد تنش شکسته می‌شوند. فلنج جنس آهنی با توجه به مقاومت بالای آهن تولید شده است. از فلنج آهنی می‌توان برای اتصال دو لوله و سیلندر استفاده کرد. به طوری که این محصولات به یکدیگر از طریق فلنج و پیچ و مهره‌های مختلف متصل می‌شوند و می‌توانند باعث تامین امنیت در فضای اتصال‌دهنده شوند. فلنج جنس آهنی در مدل‌ها، ابعاد و ضخامت‌های مختلف تولید می‌شوند. به طوری که می‌توان آن‌ها را برای اتصال قطعات در سیستم‌های مختلفی مانند لنز دوربین، چرخ واگن قطار و ... مورد استفاده قرار داد.همچنین شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه رخ عرضی مراجعه کنید

 انواع فلنج آهنی

فلنج‌های آهنی از نظر کاربرد به چندین دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند که هر کدام در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شناخت تنوع فلنج آهنی به شما این امکان را می‌دهد که آن‌ها را بر اساس نیاز خود خریداری نمایید. در ادامه به انواع فلنج‌های آهنی و جزئیات هر کدام اشاره می‌کنیم. فلنج آهنی سطح ساده در مواقعی که نیاز به ایجاد فشار کم در فضای اتصال‌دهنده باشد، می‌توان از فلنج آهنی سطح ساده استفاده کرد. این محصولات دارای سطح صاف هستند که روی یکدیگر قرار می‌گیرند و با پیچ و مهره محکم خواهند شد. به‌منظور آب بندی می‌توان از این فلنج‌ها به همراه واشر نیز استفاده کرد؛ اما باید توجه داشت که این فلنج‌ها بیشتر در مواقعی که نشتی اهمیت زیادی نداشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. فلنج با سطح برجسته یکی دیگر از انواع فلنج آهنی، فلنج با سطح برجسته است که دقیقا مقابل فلنج‌های سطح ساده قرار می‌گیرد. این فلنج‌ها می‌توانند با ابعاد متنوعی در کلاس 150 و 300 ساخته شوند. فلنج‌های سطح برجسته می‌توانند در قسمت برجستگی دارای سطح صیقلی و یا شیاردار باشند که هر کدام خصوصیات و جزئیات خاص خودشان را دارند. فلنج‌های آهنی نر وماده فلنج نر و ماده به‌صورت جفت طراحی شده‌اند. این فلنج آهنی می‌تواند برای اتصال به‌صورت جفت مورد استفاده قرار گیرد؛ چرا که دارای برآمدگی و تورفتگی است که امکان چفت شدن دو سر این فلنج‌ها را در هم فراهم می‌کند.برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه کانال تی دی سی بپردازید.

 فلنج کور فلج کور دارای یک صفحه گرد بسته است که می‌تواند در پایان مسیر لوله کشی با فشار بالا مورد استفاده قرار گیرد. این فلنج‌ها فشار بالایی را تحمل می‌کنند. بنابراین برای شرایطی که استفاده از فلنج‌ها با فشار بالا لازم می‌باشد، بهترین گزینه محسوب می‌شوند. فلنج رزوه ایی فلنج آهنی رزوه ایی، دارای رزوه است. لوله می‌تواند درون رزوه پیچ شود. از جمله مزایای این فلنج‌ها می‌توان به عدم نیاز به جوشکاری آن‌ها اشاره کرد. به همین خاطر در مواردی که نیاز به ایجاد اتصال سریع باشد، می‌توان از این نوع فلنج استفاده کرد. البته در مواقعی که نیاز به استفاده از فلنج با فشار بالا باشد، می‌توان با جوش مقاومت این فلنج‌ها را افزایش داد. فلنج جنس آهنی حلقه مشترک فلنج آهنی حلقه مشترک دارای سطح برجسته با حلقه‌های ماشینی شیاردار است. این حلقه‌های مشترک می‌توانند دمای بالای 800 درجه فارنهایت را تحمل کنند. بنابراین، برای شرایطی که نیاز به تحمل زیاد دما توسط فلنج‌های آهنی است، می‌توان از این محصولات استفاده کرد. فلنج آهنی با صفحه زبانه و شیاردار فلج نر و ماده با فلنج صفحه زبانه و شیاردار مشابهت زیادی دارد؛ اما باید توجه داشت که این فلنج‌های آهنی صفحه زبانه دار و شیاردار، قطر داخلی زبانه تا مسیر جریان ادامه پیدا نمی‌کند. این فلنج ه دارای راندمان اتصال بسیار بالایی هستند و می‌توانند به راحتی برای متصل کردن چندین لوله و سیلندر مورد استفاده قرار گیرند. فلنج آهنی گلودار همانطور که از نام این فلنج آهنی مشخص است، به‌صورت گلودار طراحی شده است. شعاع این گردن هم اندازه با قطر لوله بوده و می‌تواند به آن جوش داده شود. این فلنج‌ها برای تحمل با فشارهای بالا و دماهای پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند. فلنج‌های آهنی لبه دار این فلنج‌ها مشابه با فلنج‌های معمولی هستند که لایه پایینی در آن‌ها وجود ندارد؛ اما در انتهای آن‌ها یک پخ قرار داده شده و لوله به سر آن جوش داده خواهند شد. در واقع دو سر لوله با کمک این فلنج‌ها به صورت لب به لب جوش داده می‌شوند. این فلنج‌ها مقاومت نسبتا پایینی دارند و نباید برای فشارهای بالا مورد استفاده قرار گیرند.سانا داکت مفتخر است تا تمام اطلاعات مورد نیاز کانال تی دی اف را در اختیار شما قرار دهد.


 قیمت فلنج آهنی در بازار

  قیمت فلنج آهنی بر اساس قیمت روز آهن محاسبه می‌شود. همانطور که قیمت آهن در بازه‌های زمانی مختلف تغییر می‌کند، قیمت فلنج‌های آهنی نیز روز به روز در حال تغییر است. بنابراین، شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت این محصولات به فروشگاه‌های فروش آن‌ها مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که قیمت فلنج آهنی در بازار تحت تاثیر عوامل بسیار متنوعی است که باید حتما در هنگام استعلام قیمت به این عوامل توجه داشته باشید. فلنج آهنی به‌عنوان یک محصول اتصال دهنده لوله‌ها و شیرآلات شناخته می‌شود که در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی، قطارسازی و بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فلنج‌ها به واسطه داشتن کاربردهای مختلف، می‌توانند با اشکال گوناگون و درجه مقاومت متفاوت در برابر فشار و دمای بالا مورد استفاده قرار گیرند. از این رو در این مقاله سعی کردیم به طور کامل انواع این فلنج‌ها و کاربردهای هر کدام را به شما توضیح دهیم.